THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Už „Odinist“ bol krokom späť od komplikovanej hudobnej de(kon)štrukcie a názov novinky i proklámacie členov dávajú tušiť, že ďalšia hudobná evolúcia BLUT AUS NORD sa bude uberať práve takto načrtnutým smerom. Ústredným motívom by tak nemali byť disharmonické a disonantné pochody, ale silná atmosféra úzko spätá s dobou vzniku legendárneho „Fathers Of The Icy Age“. Pokračovanie nebude len tradičným ponorením sa do minulosti, ale skôr čerstvým dychom omamného psychedelického oparu.
A práve ten je výrazným atribútom, ktorý zostáva visieť vo vzduchu po odznení posledného akordu – okrem toho spočiatku nič, len vzdialená beztvará masa pretkaná množstvom melodických vyhrávok, ktoré sa v pamäti neudržia. Tu niekde je ukryté celé čaro súčasnej prezentácie tvorby kapely. Napriek tomu, že uctievačom „MoRT“ bude novinka pripadať príliš priehľadná, v skutočnosti tomu tak nie je. V každom okamihu je síce zrejmé, že BLUT AUS NORD sa sústreďujú na precíznejšie komponovanie s cieľom dosiahnuť špecifický obraz svojej hudby, napriek tomu sa stále jedná o pomerne komplikované záležitosti.
Operuje sa ďaleko častejšie s typickými blackovými náklepmi a miestami elementárnymi riffmi („Disciple’s Liberation“ „Antithesis Of The Flesh“), no tieto sú okamžite v ďalšom slede transmutované do maximálne pokrivených kriviek, dá sa však povedať, že bez ostrých hrán, toľko prezentovaných v minulosti. K slovu sa dostávajú aj silné klávesy, tiež čerpajúce zo studnice nápadov minulosti a vytvárajúce silné harmónie beztvarých obrazov (viď homepage kapely). K emotívnemu umocneniu dochádza aj vďaka inštrumentálkam „Acceptance“ i predelu „Translucent Body Of Air“ a ambientným vsuvkám na roztrúsených na rôznych miestach. Čas nehrá rolu, a tak je každá skladba rozpracovaná v množstve motívov na (pre blackmetal) širokej stopáži, počas ktorej sa zomelie množstvo kryštalických útržkov do podoby ľahko odsýpajúceho prachu. Reálne sa tak kapele podarilo vytvoriť akúsi krehkú rovnováhu medzi prapôvodným atmo-blackom so všetkými jeho pozitívami a jeho novou avantgardnou formou. Je možné tak plne vstrebať oba tieto elementy v kombinácii s originálnymi melodickými výstavbami, ktorým nechýba ani značný emocionálny náboj i chladná moderná forma. Chvíľami sa tak dostávame k pomerne rovne idúcej rytmike i výrazným sólam, aby boli vzápätí uzemnené všemožnými anti-rytmickými, no nie celkom anti-melodickými komplikáciami. Celok vyznieva opäť vďaka redšiemu použitiu typicky démonických vokálov pomerne inštrumentálne, starou novinkou je však návrat melodických chórov a miestne sklzy až k optimistickým náladam (záver „The Formless Sphere“, uvoľnená „Elevation“). Snáď jediné negatívum nahrávky vidím v zvuku, ktorý mi príde (aj keď to bol zámer) až príliš umelý. Viac by som privítal prirodzenejšie vyznenie aké prezentuje „Odinist“.
Predpokladám, že „Memoria Vetusta II“ (opäť) nebude už len z princípu sedieť vyznávačom komplikovanej tváre kapely vtesanej do pokrokového „MoRT“. Myslím však, že po tejto trocha kariérnej odbočke bude nasledovať jedno ďalšie neuchopiteľné dielo. My, čo máme radi titulku „Odinist“ s nostalgiou starých časov a klimaxu atmo-blacku v novom balení tu máme jeho modernú a luxusnú reinkarnáciu.
Moderne spracované pokračovanie starej tématiky oplýva silnou atmosférou a emóciami v hudobne neprestupnom obale s pôvodným rukopisom kapely. Opäť výborné a vo svojej podstate temné dielo.
8,5 / 10
1. Acceptance (Aske)
2. Disciple’s Libration (Lost in the Nine Worlds)
3. The Cosmic Echoes of Non-Matter (Immaterial Voices of the Fathers)
4. Translucent Body of Air (Sutta Anapanasati)
5. Antithesis of the Flesh (...and Then Arises a New Essence)
6. ...the Meditant (Dialogue With the Stars)
7. The Alcove of Angels (Vipassana)
8. The Formless Sphere (Beyond the Reason)
9. Elevation
Disharmonium - Undreamable Abysses (2022)
Hallucinogen (2019)
Deus Salutis Mea (2017)
Memoria Vetusta III: Saturnian Poetry (2014)
777 - Cosmosophy (2012)
What Once Was... Liber II (EP) (2012)
777 - The Desanctification (2011)
777 - Sect(s) (2011)
What Once Was... Liber I (EP) (2010)
Memoria Vetusta II: Dialogue With The Stars (2009)
Dissociated Human Junction (split) (2007)
Odinist: The Destruction Of Reason By Illumination (2007)
MoRT (2006)
Thematic Emanation Of Archetypal Multiplicity (EP) (2005)
Decorporation... (split) (2004)
The Work Which Transforms God (2003)
The Mystical Beast Of Rebellion (2001)
Memoria Vetusta I: Fathers Of The Icy Age (1996)
Ultima Thulée (1995)
Datum vydání: Pondělí, 23. února 2009
Vydavatel: Candlelight Records
Stopáž: 60:02
K BLUT AUS NORD jsem měl vždy spíše neutrální vztah, navzdory tomu, že se mi jejich muzika líbila. Novinka je však tím definitivním zlomem, od kterého si mě získávají na svoji stranu. Nikdy by mě nenapadlo, že budu francouzskou kapelu chválit za skvělé provedení severského black metalu. V případě této desky se dá řct, že všechno klape na výbornou. Skvělé mrazivé melodie, u kterých mi nevadí ani občasné přitlačení na heavy metalovou pilu, dlouhé a strukturované kompozice a celkově zdařilá "skandinávská" atmosféra.
Nemám ještě zcela naposloucháno, přesto si mohu dovolit tvrdit, že BLUT AUS NORD opět natočili velice dobrou desku. Na rozdíl od předešlých disonantních plivanců tu tentokrát máme black metal v jeho obvyklejší podobě, přesto o něm nemůžeme prohlásit, že by byl zcela standardní. Mlžný opar posledních desek se totiž vznáší i zde, bez ohledu na to, že "Memoria Vetusta II" je především pohansky znějící atmo-blackovou nahrávkou.
P.S. Palec nahoru za melodické linky, ty jsou opravdu povedené.
Krok späť a k priemeru.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.